Čo s investičným sporením?
Aj vy ste sa nechali počuť, že investičné poistenie sa neoplatí? Je drahé a neslúži na sporenie. Treba ho zrušiť a nahradiť bežným sporením.
Dovoľte mi, označiť to za ďalšiu chybu vyskytujúcu sa na finančnom trhu. Noví finanční poradcovia týmto parazitujú na svedomitej práci ich kolegov z minulosti. Klientom rušia investičné životné poistenia (hoci klienti majú zaplatené už počiatočné náklady) so slovami „Pozrite, ako ste ušetrili.“. Tomu sa hovorí manipulácia. Výsledok? Klient sa ocitne na začiatku.
Vo finančníctve sa treba na všetko pozrieť cez fakty a poplatky. Je potrebné zohľadniť reálnu situáciu človeka a pozrieť sa na produkty v aktuálnom čase.
“Mám splatené počiatočné náklady a radia mi, aby som investičko zrušil.”
Neodporúčam Vám to. Logicky – poplatky spojené so vznikom produktu ste zaplatili a keď máte mať konečne z produktu úžitok, tak si založíte nový, kde opäť budete platiť vstupné poplatky za investíciu. Veď to je opakujúci sa kolotoč platenia len poplatkov inštitúciám bez vášho úžitku.
Ak máte splatené počiatočné náklady, už investujete len pre seba. Nenechajte sa oklamať.
“Nemám investičné sporenie a chcem začať sporiť.”
Vtedy využite klasické sporiace produkty. Vstupný poplatok bude nižší a skôr začnete investovať. Ak aktuálne zvažujete investičné poistenie na účel sporenia, bolo by to zbytočne drahé. Oproti klasickým sporiacim schémam zahŕňa totižto aj administratívne poplatky spojené s vedením účtu, správcovský poplatok a rizikový poplatok za smrť.
Prečo Vám to píšem?
Pracujem v oblasti poisťovníctva 15 rokov. Vidím predajné trendy, ktoré sa vo financiách odzrkadľujú. Vždy bol pre mňa prvoradý ľudský prístup slúžiaci klientovi. Na základe toho s rušením investičiek na úkor investície končiacej za 20 a menej rokov, zásadne nesúhlasím.
Autor: Veronika Zarambukas