fbpx

LIBERTAS GROUP s.r.o

info@libertasgroup.sk

Zanechaj nám správu

+421 911 878 311

Helpdesk

 Ešte stále dávaš 4,75% štátu zbytočne?

Ešte stále dávaš 4,75% štátu zbytočne?

Prečo je sporenie do druhého piliera téma, ktorá by mala zaujímať predovšetkým mladých ľudí? Čakať sa nevyplatí, založiť si ho môžte len do 35 rokov. Druhý pilier neslúži len na dôchodok. Často je spomenutý len v súvislosti s ním a niet divu, že v podvedomí ho máme zafixovaný ako niečo, čo je veľmi ďaleko a netýka sa nás. Nás – mladých táto téma nezaujíma, pretože dôchodok momentálne nie je našou prioritou. Je to nuda, nikomu sa nechce čítať o druhom pilieri dookola  to isté.

Chcem Vám preto ukázať DSS v inom šate.

Žijeme teraz a tu. Študujeme, pracujeme, budujeme kariéru, vytvárame si domov a zakladáme si rodinu. Toto všetko nás stojí peniaze. Je pochopiteľné, že človek, ktorý skončí školu si pri budovaní svojho života pomáha rôznymi úvermi. Nie je tajomstvom, že ak chce človek v dnešnej dobe bývať vo svojom, musí si pomôcť hypotékou. Podnájom je skôr krátkodobé riešenie, nakoľko ich cena je porovnateľná so splátkou hypotéky.

Pomocou hypotéky riešime bývanie, pomocou leasingu auto, pomocou študentskej pôžičky štúdium…

Takto si tvoríme dlh, ktorý sa snažíme postupne s každou výplatou zmierniť. O tom, ako nám zdravotné problémy môžu spôsobiť stratu príjmu, budeme ešte písať v inom článku. Tu chceme poukázať na to, že sme smrteľní a dôchodku sa už nemusíme dožiť. Jednoducho odídeme skôr, ako by sme predpokladali. To sa stáva. Smrť mladého človeka nie je téma o ktorej sa hovorí ľahko, no v niektorých prípadoch je to nevyhnutné.

Druhý pilier predstavuje rezervu aj pre ľudí v produktívnom veku. Keďže je dediteľný, môže po nečakanej smrti človeka pred dôchodkom slúžiť napríklad na pohrebné náklady alebo na splatenie aspoň časti záväzkov, ktoré počas života vznikli. Nakoľko peniaze do druhého piliera idú z povinných odvodov, nemusíme si platiť na túto rezervu NIČ Z VLASTNÉHO VRECKA. Buď teda využijeme možnosť sporiť si na vlastný účet v druhom pilieri, alebo celá výška povinných odvodov prepadne Sociálnej poisťovni.

Druhý pilier nie je pre nás len riešením situácie, ktorá nastane až na dôchodku. Každý mesiac nám ide z povinných odvodov 4,75% na osobný dôchodkový účet do druhého piliera. Výška, ktorá odchádza na náš osobný účet sa bude až do roku 2024 každým rokom zvyšovať o 0,25%, až pokým sa táto výška nezastaví na 6%.  Tieto peniaze sa nám  zhodnocujú, podľa nami vybranej investičnej stratégie, aby nám na dôchodok vytvorili rezervu. Zvyšné peniaze, ktoré odvádzame do Sociálnej poisťovne sa rozdeľujú medzi súčasných dôchodcov.

Ak vieme, aké možnosti nám druhý pilier ponúka, vieme sa pripraviť na neočakávane  situácie v budúcnosti. Je dôležité vedieť čítať vo svojom výpise, ale rovnako aj to, ako máme druhý pilier nastavený. My Vám radi pomôžeme, aby ste sa vyznali vo svojom druhom pilieri a spoločne skontrolujeme aj to, či ho máte správne nastavený. Ak ho ešte nemáte, pomôžeme Vám ho založiť. Podmienkou pre vstup do II piliera je vek nižší ako 35 rokov.